Zápis OPLB ze zastupitelstva konaného dne 23.6.2021.
Další jednání zastupitelstva a další úspěch OPLB.
Co jsou tedy ty klíčové body:
Stream-úspěch. Podařilo se nám zajistit přenos jednání zastupitelstva. Ačkoliv na začátku jednání pan starosta zopakova, že zastupitelé přenos na minulé schůzi zablokovali, přesto jsme splnili svůj slib a přenos zajistili. Celkem šlo postupně o tři „videa“, jejichž celkový počet zobrazení se zastavil na počtu 495. Těší nás, že máte zájem o to, co se děje na zastupitelstvu. Ano, občas je to nudné, čtení excelu nebaví ani nás. Ale chceme co nejotevřenější jednání, chceme transparentní radnici a v tom nepolevíme. Takže se budeme snažit přenosy ještě zkvalitňovat, abyste si i nadále mohli vy sami udělat obrázek o tom, co a jak na zastupitelstvu zazní.
Kontrola usnesení-neúspěch. Na minulém zastupitelstvu bylo vzneseno 11 připomínek k dokumentu nazývaném „Studie-pavilon školy“. Pan starosta zveřejněním odpovědí projektantky považuje celou záležitost za vyřízenou. Na dotaz, zda mu polovičaté, nekonkrétní a nekompetentní odpovědi nevadí, řekl že vyžádáním odpovědí od paní projektantky a jejich poskytnutí to považuje za vyřízené. Text otázek a odpovědí zveřejnila na FB stránce skupiny Budyně nad Ohří paní arch. Mandíková. Jako doplnění pan starosta přítomným sdělil, že v tuto chvíli je projektová dokumentace na přístavbu pavilonu hotová a že je rozeslaná na příslušné dotčené úřady, které se k ní mají vyjádřit. Se studií, její kvalitou a budoucí kvalitou a hodnotou přístavby se nám hnout nepodařilo. Jediné, co se nám podařilo zjistit je skutečnost, že přístavbou nevznikne ani jedna třída a ani jedna nová učebna pouze sborovna/kabinety, toalety, šatny a výtah a je ten výtah vážně potřeba?
Tělocvična-bojujeme dále. Zastupitelstvo bylo seznámeno panem starostou se skutečností, že tělocvična bude převedena do majetku města. V rámci tohoto bodu jsme prostřednictvím p.Pocha vznesli požadavek na provedení naší vlastní „městské“ kontroly celého projektu. Naším cílem je provést nezávislou kontrolu toho, že celý projekt tělocvičny je v pořádku jak z hlediska stavebního, ekonomického, tak i formálně-právního. Šlo o největší investiční akci za poslední roky a vzhledem ke skutečnosti, že byly využity dotace, tak je nesmírně důležité, aby nikde nebyla žádná chyba. Pokud by se totiž kdekoliv v celém projektu objevil problém, tak by to mohlo vést k požadavku na vrácení dotace a k vyměření penále. Takový případný vývoj by byl pro hospodaření města téměř likvidační a znamenal by obrovské ohrožení budoucnosti města vůbec. Jsme přesvědčeni, že snaha mít vše kolem takto ekonomicky náročného projektu je v naprostém pořádku a je zcela legitimní. Bohužel existují oprávněné obavy, získané na základě zjištění z dokumentace k projektu, z odpovědí na naše dotazy na dotčené orgány státní správy a náš městský úřad, že by v projektu mohla existovat zásadní pochybení. Tento svůj požadavek na kontrolu jsme tedy vznesli prostřednictvím „Usnesení“, které jsme předložili a předali všem zastupitelům a vedení obce. Bez čehokoliv dalšího pan starosta tuto naši snahu utnul s tím, že se o ničem takovém hlasovat nebude, protože je to dlouhý text na jednu stranu. A vyzval nás, abychom tento návrh podali na úřad, nebo aby jej teď hned podal některý ze zastupitelů, jinak ne. Na náš dotaz, jestli zákon zakazuje tento náš postup, pan starosta uvedl, že to sice ne, ale zastupitelstvo o něm hlasovat prostě nebude. Dále reagoval pan starosta tak, že nás vyzval, ať tedy nahlásíme na příslušné orgány dozoru a dohledu naše podněty a že se pak uvidí. Na jeho výzvu jsme odpověděli, že ve chvíli, kdy se celou věcí bude zabývat kdokoliv „z venku“ a zjistí se pochybení, tak už nic nepůjde zastavit a proto chceme, abychom si tento „audit“ udělali interně. Pan starosta nám doporučil ať se tedy obrátíme s naší aktivitou a výzvou na firmu, která celý tento projekt připravovala. Na toto jeho doporučení jsme již jen závěrem uvedli, že chtít po firmě, která celý projekt připravovala, aby zároveň provedla „forenzní audit“ je nesmysl, že musí jít o externí nezávislou instituci. Někteří zastupitelé a byla jich třetina, si toto naše usnesení přeci jen vyžádali s tím, že mají zájem se s ním seznámit. Text tohoto usnesení je na našich FB stránkách. Cílem naší aktivity v tomto směru je ochrana ekonomických zájmů obce a ve svém důsledku i ochrana zastupitelů, kteří o věcech spojených s tělocvičnou hlasovali. Stále chceme, aby proběhl nezávislý audit projektu pod dohledem veřejnosti.
Dotace hasiči-úspěch. Pan starosta zastupitelstvo informoval, že obec požádala a umístila svůj projekt do systému dotací a bude usilovat o získání dotace na nové vozidlo-cisternová automobilová stříkačka. Jsme rádi, že radnice náš nápad převzala, zaměřilo se na námi navržený dotační titul a nová technika bude.
Dotace knihovna-úspěch. Zastupitelstvo bylo informováno o záměru města vybudovat knihovnu a archiv. Pan starosta sdělil, že proběhne soutěž na dodavatele projektové dokumentace. Jsme nesmírně rádi, že se nám podařilo přesvědčit vedení města, že otevřená soutěž je tím správným přístupem. Zároveň musíme uvést, že jde o polovičatý krok (viz. připomínky ke studii dostavba pavilonu školy a skutečnost, že dokumentace již stejně obíhá úřady) a celý postup by měl být dle našeho názoru následující.
1) Veřejná soutěž na architektonický návrh
2) Výběr (i se zapojením veřejnosti) výsledné podoby stavby (odměna pro tři nejvýše umístěné návrhy)
3) Soutěž na dodavatele projektové dokumentace k vítěznému návrhu
4) Výběr zhotovitele projektové dokumentace…
Tedy jsme samozřejmě rádi, že se bude soutěžit dodavatel projektové dokumentace, ale nejsme spokojeni s tím, že opět nikdo z obyvatel obce nemůže spolurozhodovat o tom, jak bude budoucí knihovna-archiv vypadat. Na dotaz pan starosta odpověděl, že vlastně v tuto chvíli ani neexistuje konkrétní představa města o dalším možném využití domu čp.186 krom jakési obecné představy knihovna-archiv. Pan Snášel přišel s myšlenkou pokusit se tuto akci uchopit způsobem odpovídajícím současnosti a uvedl možnosti dalšího využití předmětného projektu jako například komunitní centrum, digitální centrum obce, atraktivních IT aktivit pro mládež atd. Pan starosta reagoval tak, že se uvidí.
Likvidace odpadních vod-informace. Problém likvidace odpadních vod trápí obyvatele těch částí, které nejsou připojené na kanalizační systém města. Jde řádově o stovky „míst“. Z přednesených variant (individuální ČOV, vybudování nových kanalizačních řadů, svoz městskou technikou, svoz komerční společností na ČOV do Roudnice atd.) se domníváme, že variantou, která zřejmě bude tou vítěznou, bude svoz městskou technikou. To bude znamenat, že vývoz odpadních vod bude zajišťovat město svou technikou. Na straně domácností to může vyvolat náklady, které jsou prostě nutnými výdaji z důvodů technických řešení svozu. Je nutno korektně podotknout, že každá ze zvažovaných variant by znamenala pro obyvatele náklady, bez ohledu na vybrané řešení, někdy nižší, někdy vyšší. Jediným momentem, který je pro obyvatele klíčový, je nastavení cenové politiky a mechanismu těchto svozů. Celá věc je dále v běhu, řešení se připravuje a my se problému dále věnujeme.
Diskuse, otázky a odpovědi.
Bude město řešit stav kostela v Kostelci? Ne, nejde o majetek města.
Stav, reklamace kvality oprav silnic ve Vrbce? Opravy byly provedeny tak, jak obyvatelé Vrbky chtěli a pokud jsou již teď nově opravené části opět poničené, tak jde o chybu a nesprávné užívání silnic ze strany obyvatel Vrbky.
Vznik „zón“ bydlení pro problematické obyvatele, Roudníček, Budyně, Žabovřesky. Město neví o tom, že by se něco takového připravovalo, respektive, že by nějaký soukromý subjekt něco takového plánoval, nicméně pan starosta připustil, že v Roudníčku by k tomu mohlo dojít. Zároveň pan starosta uvedl, že v minulosti město kupovalo nemovitosti, které by k takovým záměrům snad mohly „svádět“, ale v tuto chvíli se tak již neděje, protože v rozpočtu obce není dost prostředků, aby tak mohlo město dál činit.
Písty a aktivity místní komunity. Na zprovoznění budovy školy, jako komunitního centra se pracuje. Další jednání ohledně stromů a prostředí Píst jako takových proběhne v srpnu už s majiteli pozemků.
Problémy s klidem a pořádkem v Budyni nad Ohří-Příkopy, Poplužní, nádraží, náměstí. Dle vyjádření pana starosty je na Příkopech klid, informace o problémech nejsou pravdivé a jsou minulostí. Byla nainstalována fotopast a situace se zlepšila. Značka, která zde dříve byla a už není, nechybí. K ostatním lokalitám bylo panem starostou sděleno, že je jich daleko více a že není v silách obce problematiku klidu a pořádku ve městě vyřešit. Obec si nemůže dovolit více městských strážníků. Na doplňující dotaz pan starosta odpověděl, že nebyly vyčerpány všechny prostředky pro řešení této situace a že město na tento stav nerezignovalo. Dále pan starosta upozornil na to, že pokud je kdokoliv svědkem rušení pořádku, klidu, nebo trestné činnosti tak má povinnost toto ohlásit na PČR.
V následující debatě, která problém klidu ve městě trochu odklonila k problematickému chování mládeže, zazněly myšlenky, že důvodem problematického chování mládeže by mohly být tyto dva faktory-rodina a rodinné prostředí příslušných mladých osob a neexistence prostoru, kde by mládež mohla trávit svůj čas.
Příjemné prostředí pro život a klidné pobývání v našem městě a jeho částech je pro nás prioritou a budeme se nadále snažit o hledání řešení této problematiky. S argumenty pana starosty nesouhlasíme a jsme si jisti, že situace zasluhuje jiný přístup a jinou míru energie, než kterou v tuto chvíli dostává.
Dotaz dotace hasiči. Na dotaz, zda by mohl pan starosta podrobněji rozvést svou informaci o dotaci pro hasiče a informovat přítomné jak pokračuje proces získání dotace na CAS pan starosta odpověděl, že projekt („žádost“) byl podán. Po doplňující otázce pan starosta uvedl, že se jedná o dotace, které poskytuje Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR. Ano správně, jsou ty dotace, které ještě před několika měsíci dle vyjádření jak radnice, tak SDH neexistovaly a nešlo jejich prostřednictvím o příspěvek na CAS žádat.
V ostatních bodech jsme neshledali žádný problém, nebo cokoliv, co bychom měli podrobit hlubší analýze.
Krásný večer
Za OPLB Miloš Jirsa a Pavel Šmek