V pondělí 20.9.2021 proběhlo další jednání zastupitelstva. Informace k jednání, probíraná témata a odpovědi na dotazy jsou v příloze tohoto článku. Máme radost, že můžeme oznámit všem obyvatelům Budyňska, že výstavba vepřína ve Vrbce definitivně padla a můžeme si nyní všichni společně oddechnout. Zástupce Agro Jesenice pan Kubiš vyloučil výstavbu vepřína. Dalším úspěchem, který nám dělá radost je, že se nám naší vytrvalou prací a snahou daří věci skutečně měnit a posouvat. V rámci školní tělocvičny vyústila naše permanentní aktivita k výměně všech vstupních dveří tak aby byly bezpečné a odpovídaly hygienickým, stavebním a bezpečnostním normám. Zároveň probíhá reklamační řízení na povrch v hale a okna na jih budou zastíněna/zacloněna, tak aby se dalo v hale sportovat i za slunečných dnů. Naopak velkou starostí je plánovaný schodek rozpočtu města na tento rok. V té nejméně příznivé situaci, když se nebude dařit využívat grantů a dotací – a to nám tady v Budyni nikdy moc nešlo, se může stát, že město bude muset sáhnout do svých „rezerv na horší časy“ a tyto naspořené peníze použít na vyrovnání schodku letošního rozpočtu. Plánované příjmy jsou cca 80 mil. Kč a plánované výdaje 115 mi. Kč. Schodek přes 30 milionů Kč. Jen tento rok může město snížit své „rezervy“ o téměř 50%. V očekávání nepříznivé ekonomické situaci celého hospodářství je tento krok velmi riskantní a je otázkou proč se tomu děje právě nyní-rok před volbami, za co jsou tyto prostředky vynakládány a zda jde skutečně o projekty, které jsou obyvateli poptávány? Potřebujeme je právě nyní? Město Budyně nad Ohří čekají, ne snad vinou zastupitelstva, nedobré časy a obrovské výdaje, které budeme muset realizovat. V tuto chvíli není prostor pro rozdávání koblih a kupování si voličů výměnou za věci, které nepotřebujeme.
Nyní si prostě musíme položit tyto otázky:
i. Jak je možné, že se takto „ve velkém“ utrácí až poslední rok, rok a půl?
ii. Jak to souvisí s blížícími se volbami? Jde o nákup hlasů, nebo o politiku spálené země?
iii. Jaká je kvalita a potřebnost projektů za které se utrácí?
iv. Jde o projekty, které jsou obyvatelstvem poptávány?
v. Vzhledem k naprosto katastrofálním výhledům ekonomiky do následujících let, nebylo by moudřejší být velmi opatrný ve výdajích a ne vybrat „pokladnu“ do nuly.
vi. Jaká ekonomická hlediska jsou aplikována při rozhodování o tom, zda konkrétní projekt ano, či ne?
Vážený pane starosto. Budyně nad Ohří není Vaším majetkem a prostředky města nejsou Vaše jen proto, že jste se v době Vašeho působení na úřadu velkým investicím vyhýbal. Váš pohled na věc, že jste „spořil“ je zcela zcestný. Vy jste do města a jeho rozvoje prostě jen neinvestoval a podle toho to také nyní na Budyňsku vypadá. Zanedbaná infrastruktura, žalostná kvalita životního prostoru v okolních obcích, chátrající obecní majetek, rekonstrukce šité horkou jehlou atd. Jediné, co se postavilo, je tělocvična, kdy však již více než rok hasíme a řešíme problémy a nedodělky, aby vůbec mohla fungovat. Prohýřit bez úvahy a analýzy značnou část úspor za nedokonalé a zastaralé projekty, které jsou připravovány nekompetentními lidmi není něčím, co činí dobrý hospodář. Ekonomická očekávání o budoucím vývoji hospodaření státu a ekonomika vůbec, vzbuzují obavy a spíše strach z toho co bude, co nám přinesou následující roky a prohýřit zcela nesmyslně rezervy města nyní je šílené. Krom nehezkých ekonomických výhledů čekají obec i skutečně obrovské problémy, kterým město bude muset čelit, a které budou představovat obrovské výdaje. Peníze v rezervách města nejsou Vaše peníze. Jde o peníze obyvatel a Vy je hodláte rozházet. Jen v tomto roce může jít o částku převyšující 30 milionů Kč.
Mějte krásný den. Stále pracujeme pro Vás.
OPLB