Změna programu zastupitelstva – odbahnění tůně v Pístech
Navrhli jsme na program zastupitelstva doplnění bodu Odbahnění tůně v Pístech. Důvodem je lepší retenční vlastnosti tůně a ochrana proti povodním.
Zařazení tohoto bodu do programu ZM bylo schváleno.
Kontrola usnesení
Na minulém zastupitelstvu byl starostovi uložen úkol svolat schůzku k problematice chátrající sokolovny, schůzka již za účasti zástupců Sokola proběhla a budeme řešit, jak naložit s chátrajícím objektem.
Nepodepsání zápisu z minulého zastupitelstva
Ověřovatel zápisu p. Poch vyzval sám ze svého podnětu město nejprve k předložení zápisu ke kontrole, protože se blíží zákonná lhůta a následně i k opravě chyb, které zápis obsahoval. Město o těchto připomínkách odmítlo, jakkoliv komunikovat. Chyby byly jak obsahové, tak i formální a gramatické. Po krátké debatě zastupitelé s výjimkou nezávislých zastupitelů OPLB a p. A. Krále zápis schválili tak jak je, s tím, že jde o chyby drobné a nevadí, že takto budou zveřejněné na oficiálních platformách města.
V diskusi k tomuto bodu se navíc ukázalo, že některé dokumenty, které město k tomuto bodu jednání zastupitelstvo předložilo, jsou minimálně antidatované, pravděpodobně možná i zfalšované.
Vizualizace průmyslové zóny
Již dříve jsme Vás informovali o této problematice, nejdříve to byla DHL, a teď je zde další investor, který má zájem stavět průmyslové haly naproti Rotor Clipu.
Napříč všemi zastupiteli byla nalezena shoda, že zde tyto haly nechceme, ale aby zde nevznikly, je nutné aktivně, a hlavně včas něco dělat. Proto jsme navrhli usnesení, které ukládá starostovi, aby aktivně začal pracovat na regulačním plánu této průmyslové zóny a aktivně tak činil kroky, abychom skutečně dokázali výstavbě těchto hal zabránit.
Regulační plán je jediný zákonný způsob, jak zabránit investorům, aby si zde nepostavili obdobná monstra jako jsou sklady na D8 u Prahy, nebo u Lovosic. Regulační plán může zcela přesně určit, co může v příslušné části města stát a jak má taková stavba vypadat. Další výhodou regulačního plánu je skutečnost, že může řešit i pouze malé území, v našem případě jen průmyslovou zónu.
V debatě k tomuto bodu se ukázalo, a zastupitelům to sdělil starosta Kindl, že město o aktivitách tohoto investora ví již více než tři roky a že od doby, kdy se o snaze vybudovat toto monstrum v Budyni dozvěděli (minulé vedení města a tehdejší zastupitelé), neudělali nic proto, aby této výstavbě zabránili.
Již tři roky jsme mohli mít regulační plán a klidné spaní. Celá situace připomíná záměr výstavby prasečáku ve Vrbce. Město nic na ochranu města a obyvatel neudělá a následně to odpracují občané sami.
Vytvořili jsme pro Vás anketu, kde jsme se ptali na Váš názor, zde je její výsledek:
Investiční akce
Oprava střechy a stropu v 1. patře domu č.p. 141–v současné chvíli již akce probíhá.
Restaurování varhan v kostele sv. Václava v Budyni n.O. – byla schválena podpora města na tomto restaurování.
Oprava věže městského opevnění – věž je soukromé osoby, proto nebyla zastupiteli akce oprava podpořena.
Cyklostezka Roudníček – byl předložen záměr na výstavbu cyklostezky uprostřed pole na Roudniček s výstavbou dopravního hřiště v centru obce.
Dotazovali jsme se, zda se o tomto hřišti diskutovalo s obyvateli Roudníčku a zda dává smysl toto zde stavět, bylo nám sděleno, že tato stavba pomůže celému Budyňsku a tím pádem není potřeba s lidmi z Roudníčku cokoliv řešit. Je škoda, že jde opět o nekoncepční investici, kdy má nejprve v nejrušnější části Budyně začínat naučná stezka (křižovatka Slánské a Poplužní), abyste museli jet dalších 300 metrů po hlavní silnici, než odbočíte doprava na polní cestu. Následně bude mezi poli vybudována cyklostezka a dopravní hřiště, o kterém víme jen to, že tam budou přejezdy, semafory a další prvky. Jsme zvědaví, jak ve finále bude projekt vypadat. Myslíme si, že mnohem přínosnější by bylo se zaměřit na páteřní cyklostezku č. 6 a začít například v Kostelci budovat cyklistickou infrastrukturu pořádně a systematicky.
Kanalizace ulice Ostrovní – dojde k výstavbě kanalizace v celé této ulici.
Využití domu č.p. 141 – již dříve jsme rozporovali schválený záměr na přestavbu tohoto domu na turistickou ubytovnu s tím, že neexistuje žádný dotační titul, a navíc není zřejmé, proč bychom jako město měli tento objekt využít právě na ubytovnu. Nikdy nebyl k takovému záměru předložen ani žádný ekonomický rozbor.
Nyní se objevil dotační titul a záměrem města se rázem stává provozování odlehčovací služby sociální péče. Na náš dotaz týkající se provozování služeb nám bylo odpovězeno, že provozovatelem těchto služeb bude město. Když jsme se následně dotázali p. Vanči, zda jsou městu známé podrobnosti provozování takové služby a zda je město schopno zajistit tento provoz (například přítomnost zdravotních sester, pečovatelů nebo ošetřovatelů, případně lékařského personálu) dostalo se nám odpovědi, že informace o tomto město nemá a neví jaké podmínky jsou na provozovatele takových služeb zákonem kladeny a neví, zda město bude takovou službu schopno provozovat. P. Vanča tedy dostal od zastupitelstva úkol zjistit a zaslat podmínky provozování této služby zastupitelům.
Pořízení nízkoemisního vozu pro Městskou polici – mělo by dojít k zakoupení elektro auta za cca 400 000,- Kč. Když jsme se dotazovali na další podrobnosti související nejen s tímto vozem, jako např. odkud ho budeme nabíjet, zda bychom nemohli vybavit MP přenosným radarem, abychom zlepšili dohled nad rychlostí v problémových místech, jak uživatelsky pohodlné bude provozovat tento vůz například v zimě, jaká bude ekonomika provozu atd., dostalo se nám pouze vyhýbavých a neurčitých odpovědí plných slov jako možná, asi zřejmě, nevíme…. Stejně jako u průmyslové zóny, domu čp. 141 se i tady ukazuje, že vedení města neodvádí kvalitní a koncepční práci a že prostě neví, co bude dělat zítra, za měsíc, za rok, za pět let.
Nyní se tedy honem pořizuje elektromobil, ale my nemáme nabíječku a ani žádný FVE panel, stejně jako představu, jak bude provoz EV automobilu vypadat Přitom, když jsme navrhovali v momentě přípravy úprav jídelny, vybudování FVE na střeše a pořízení bateriového úložiště, tak byl náš návrh smeten ze stolu s tím, že je to zbytečné. Takže nyní nemáme FVE a pořizujeme elektromobil. Vybudování nabíjecího místa město nepředpokládá.
Naučná stezka „Lada“ – současná trasa by měla být rozšířena o další zastavení a budou přidány nové naučné cedule. Požádali jsme, aby byla v rámci této akce současná klidová místa opravena s tím, že nejprve bychom se měli věnovat zajištění provozu a údržby stávajících stezek a následně můžeme teprve usilovat o rozvoj.
Výstavba zálivů autobusových zastávek Břežany n.O. – již dříve schválená akce.
Výměna svítidel veřejného osvětlení – Město získalo dotaci na projekt výměny veřejného osvětlení na celém Budyňsku. Kromě Píst však půjde hlavně o svítidla a tím pádem snížení energetické náročnosti provozu. Již dříve jsme poslali panu Vančovi připomínky k typům svítidel, které firma připravující celý projekt zahrnula – bude tedy na výběr z několika typů svítidel. Zároveň doporučujeme různé výšky sloupů tak, aby v centrech našich obcí nebyly šestimetrové sloupy, jako na parkovištích u nákupního centra. V případě Píst dojde k rekonstrukci celého osvětlení, snažíme se také přiložit k vedení také kabel CETINu, aby se náves zbavila desítek dřevěných sloupů. Místostarosta p. Vanča slíbil konzultovat postup ještě před vyhlášením veřejné soutěže. Náš návrh na zapojení veřejnosti a představení projektu na veřejném projednání bohužel na úrodnou půdu nepadl.
Rekonstrukce “sýpka” – významný projekt z hlediska investice pro město, nicméně opět bez představy o současné finanční náročnosti projektu a jasné představy jak a kdo bude sýpku provozovat (je zde také plánován vznik gastro zařízení). Dle starosty p. Kindla se investice na tuto akci před 6 lety pohybovala v řádu 35 mil. Kč.
Podpora regionální kulturní činnosti na rok 2024 – zejména jde o podporu festivalu Poutník. Příznivci jiného druhu hudby, než country se opět nedočkají.
Vybavení hasičů ochrannými prostředky – schváleno.
Odbahnění tůně v Pístech – Představili jsme záměr projektu revitalizace tůně v Pístech, kolem které chodí mnoho Budyňáků podívat se na bledule a medvědí česnek. Nejprve jsme k záměru získali kladné vyjádření Odboru ochrany přírody Ústeckého kraje, následně jsme také našli informace o dotačním titulu, který bude možné využít. Projekt by měl přinést několik pozitiv: ochrana proti povodni (některé části tůně jsou plné vzrostlých stromů), zvýšená retence vody, prostor pro rekreaci a posezení. Ostatní zastupitelé, po vcelku věcné diskusi, záměr schválili.
Zřízení provozního fondu bytového hospodářství
Dlouhodobě kritizujeme neoddělené účetnictví bytového hospodářství, kdy není jasné, kam prostředky z fondů jdou a zda jsou použity zpětně na rekonstrukce a běžné opravy bytů nájemníků.
Jsme rádi, že se zde situace vyvinula správným směrem a bytové hospodářství se posouvá do správné roviny, což znamená zřízení fondů a speciálních účtů a měnící se situací nájemného. Podařilo se nám prosadit “vyjmutí” prostředků vybíraných v rámci nájemného a jejich ukládání na speciální účty, aby nájemníci v městských bytech věděli, kolik peněz je k dispozici na rekonstrukce a opravy. Dále budeme pracovat na tom, aby město navyšovalo tyto prostředky a nájemníci, aby se v budoucnu mohli podílet na spolurozhodování o alokaci těchto prostředků do věcí, které oni považují za důležité.
Informace starosty o činnosti rady
● Ptali jsme se, kdy budeme znát novou ředitelku mateřské školky, protože současná ředitelka MŠ, dle informace z rady města, končí a zůstává ve školce jako učitelka. Dle starosty bude teprve vyhlášen konkurz a vše se stihne dle zákona.
● Stejná situace je u vedoucí jídelny, která také ke konci dubna končí, opět bude teprve konkurz.
Elektronické informační desky
V prosinci 2023 jsme řešili vrácení těchto desek, tak jen na připomenutí:
Starosta prohlašuje, že nebylo domluveno, že se desky vrátí. (což je evidentní lež – viz. zápis z minulých zastupitelstev). Starosta a místostarosta společně prohlašují, že musíme testovat dál, protože nás o to dodavatelská firma požádala. Zní to dost podobně, jako když nás dodavatelská firma požádala o prodloužení termínu realizace stavby z důvodu počasí a tím jsme prodělali na penále miliony. Dokonce nám bylo sděleno místostarostou p. Vančou, že budeme dělat referendum, zda občané desky chtějí.
A realita v březnu?
Desky jsou z městských částí pryč. Zdá se tedy, že vše dopadlo dle našich představ, ale ne, rada města schválila zajímavou formulaci usnesení, že s vrácením nesouhlasí. Ptali jsme se tedy proč? Odpověď: Pro případ, že bychom je chtěli v budoucnu zase koupit.
Aby byla absurdnost chování města zcela zřejmá, tak se podívejte na text usnesení rady. Text: Rada “Nedoporučuje” a výsledek hlasování “Neschvaluje”. Rada tedy “na oko” nedoporučila pořízení desek, bohužel ale ona stejná rada toto “nedoporučení” “neschválila”. Tedy radní “neschválili” “nepořízení” a desky stále zřejmě máme. Zdá se Vám to divné? Nám také. Nabízí se otázka. Jsou desky skutečně pryč? Vrátili jsme je? Nečekají jen někde ve stodole na ten správný okamžik pro instalaci, až se hladina uklidní?
Různé
Umístění modelu města do prostor hradu – model bude přesunut do prostor kaple hradu a dojde k vytvoření interaktivní projekce. Náklady města na pořízení jsou cca 200 000,- Kč.
Oprava komunikací Slánská, Pražská a Mírové náměstí – dojde k obnově povrchu.
Diskuse
Informačního médium města, tedy “Budyňské listy”
Opětovně jsme se ptali na detaily vydání Budyňských listů, vzhledem k realitě, že v roce 2023 a začátku 2024 žádné číslo vydáno nebylo. Dostali jsme odpověď, že se neví, kdy bude první číslo. Na naši přímou výzvu, že bychom, jako nezávislí zastupitelé, chtěli mít prostor v těchto listech, jak stanovuje zákon, nám pan Vanča se sebevědomým úsměvem, odpověděl, že žádný prostor, bez ohledu na zákon, zástupci SNK OPLB v radničních listech mít nebudou.
Svoz žump
Dle informací je pravděpodobné, že se kapacita bude optimalizovat a bude možné připojit do systému další žadatele z pořadníku. Opět jen jako město sklízíme to, co bylo v minulém volebním období zaseto. Upozorňovali jsme na skutečnost, že svozová kapacita nebude dostatečná.
Pracujeme pro Vás.
OPLB
Dobrý den, jsem rodák Budyně skoro 74let,ale co se tady na MÚ děje,tak to mně mozek nebere.
Já už delší dobu sleduji „činnost“ Městské policie a proto bych se rád zeptal na jejich pracovní nápln,kdo je řídí a úkoluje,kdo vyhodnocuje jejich nepostradatelnou práci pro občany, kdo kontroluje jejich docházku, apod. To, aby MP plnila funkci poštáků,na to nepotřebují el. automobil.
Jinak Vám fandím a držím palce, aby Vaše snaha nepřišla v niveč. No a když to nepůjde,musíme se
polepšit při volbách.
Dobrý den, díky za komentář. Ani my nejsme přesvědčeni, že MP potřebuje elektroauto, navíc bez zázemí pro nabíjení z FVE. Pokud bychom chtěli větší rádius, tak možná elektro skůtry. Ale všechno za podmínky, že se aktivita MP značně zvýší. Větší kontrola projíždějícíh kamionů, těch je opravdu hodně, kontrola veřejného pořádku na náměstí, z něj se nám stává veřejné wc a lokalita místních popíječu alkoholu, vybavení MP přenosným radarem na kontrolu rychlosti v obcích atd….ale o tomto vedení města slyšet nechce, asi jim ta aktivita MP stačí, bohužel. Na pracovní nápln se asi zeptat na základě zákona č.106 o svobodných informacích úřadu můžete. Víte snažíme se zde navrhovat věci, které maji smysl, které jsou dopředu jasně ekonomicky zmapované atd.
Díky za podposu OPLB.
Průběh jednání zastupitelstva města je stále stejný , jiný názor než má vedení města se nebere, zastupitelé mimo OPLB pasivně sedí, připomínky ani dotazy nemají. Jednání zastupitelstva pravidelně sleduji přímým přenosem díky p Snášelovi , a pokaždé si odnáším tento pocit. Navíc si myslím, že na malém městě, jako je Budyně , bychom se měli oprostit od toho, kdo za jaké sdružení nebo stranu v zastupitelstvu je, a přijímat rozumná a dobrá řešení a to jak pro občany města a okolních obcí, ať je navrhne kdokoliv ze zastupitelů. A to se bohužel neděje. Ještě dodám, že jsem zvědavá na časopis , o kterém se hovořilo již vloni , že bude vycházet a stále čekám marně.