V minulém roce se objevily informace o silném zájmu a probíhajících aktivitách developera, který chtěl na
pozemcích průmyslové zóny vystavět obří haly logistického centra.
Navrhované haly jsou zhruba stejně velké jako haly u Lovochemie. Obrovské. Jestli chodíte na nedělní
procházku k Barboře, tak si to dejte třikrát a máte to, jako jednou kolem takových hal. Co by tento záměr
přinesl městu? Nic. Logistická firma nebude v Budyni odvádět žádné daně, a pokud vzniknou nějaká pracovní místa, tak je obsadí hlavně agenturní pracovníci. Doprava v městě vzroste mnohonásobně s tím, že přes noc půjde o závoz desítek kamionů a přes den rozvoz stovkami dodávek. Vše přes město. Dojde k navýšení dopravy, smogu, světelného znečištění a k zásadnímu snížení kvality života v celém městě. Dokážete si představit, jak bude vypadat doprava v Nížebohách, Pístech, v Pražské, Okružní, Děkanské, na náměstí, na Slánské, nebo jak se bude bydlet v celé východní části města?
Město deklarovalo, že s výstavbou nesouhlasí, ale to v rámci záměru investora naprosto nic neznamená, pokud se neprovedou „bezpečnostní opatření“. Pokud totiž investor splní pravidla platného Územního plánu, tak si prostě postaví co chce a není cesty, jak mu v tom zabránit. Již více než rok totiž jednají zástupci investora s majiteli nemovitostí a nabízí výměny oken, úhradu nákladů na nápravu škod apod.
Zastupitelé OPLB spolu s odborníky z veřejnosti už v březnu vysvětlili, proč je nutné situaci řešit hned teď. Jediným reálným řešením je vytvoření Regulačního plánu, což je součást Územního plánu. Regulační plán totiž může řešit jen jedno relativně malé území, například průmyslovou zónu a nemusí se zabývat celým městem.
Současný územní plán Budyně nad Ohří nechrání město před záměrem investora. Územní plán je zpracován nedostatečně a nestanovuje detailní podmínky pro to, co je a není možné v průmyslové zóně postavit. Bohužel máme tu smůlu, že vedení města za Petra Medáčka mělo nesmyslné představy o zaplnění průmyslové zóny o velikosti desítek hektarů. Na radnici tehdy nedbali na doporučení z kraje, nebo z Roudnice a prosadili si, co chtěli. Investor tak má pro své plány zcela volnou ruku.
Na zmíněném březnovém jednání zastupitelstva naštěstí všichni zastupitelé jednomyslně odhlasovali a uložili úkol starostovi města okamžitě spolu s projektantem zahájit práce na přípravě Regulačního plánu. Na červnovém jednání nás následně pan starosta informoval, že úkol splnil, s projektantem jednal a že se rozhodl, na základě rozhovoru s projektantem, Regulační plán nevytvořit!
Divíte se, jak je to možné? Nikdo neví. Úkol byl zadán. Zadání bylo jasné – vytvořit regulační plán. Starosta osobně, svévolně, zcela sám a v rozporu s přijatým usnesením rozhodl, že se RP dělat nebude a to v rozporu s jasným záměrem zastupitelů město ochránit. A toto nečinnost mu ti samí zastupitelé (mimo OPLB) schválili.
Problém logistického centra se vrací do Budyně nad Ohří v těchto dnech. Investor nelení a na svém záměru dále pracuje. Město se nijak nebrání. Starosta se v rozporu s vůlí zastupitelů rozhodl nekonat a nyní se ze zápisu rady dozvídáme, že společnost Proline Property, s.r.o. – investor záměru, žádá o schůzku s vedením města ve věci záměru investiční výstavby v průmyslové zóně v Budyni nad Ohří.
Dokonce už i minulé zastupitelstvo jasně deklarovalo, že nic jako logistické haly ve městě nechce. Stávající zastupitelé deklarovali totéž. Zastupitelé uložili úkol starostovi a ten rozhodl, že jej nesplní. Respektive splnil jen to, že se s projektantem sešel, ale rozhodl se úkol, který dostal od zastupitelů, projektantovi nezadat.
Můžeme se tedy těšit na desítky kamionů a stovky dodávek denně? Můžeme se těšit, že sotva se podařilo zastavit výstavbu prasečáku, tak tu máme něco podobného? Můžeme se těšit na zhoršení kvality života? Můžeme se těšit na zábor té nejbonitnější orné půdy? Můžeme se těšit na ohyzdná obrovská monstra na příjezdu do města? Můžeme se těšit, že nám tady, až logistická firma jednou odejde, zůstanou nepoužitelné a neodstranitelné obří stavby?
Můžeme, bohužel, můžeme.
Stejně jako selhalo vedení města při přípravě výstavby prasečáku ve Vrbce, selhává i nyní. Historie se opakuje, pokud jde o opravdovou a skutečně důležitou věc, vedení města bude sedět tiše v koutku a doufat, že to někdo odpracuje, a že to nějak nedopadne. Vedení města jsme opakovaně nabízeli pomoc, odborníky, svůj vlastní čas, ale město nikdy naši nabídku nepřijalo.
Již za několik dní bude jednání zastupitelstva. Přijďte si pohovořit s vedením města. Přijďte klást otázky. Přijďte se starat o svůj majetek, o své místo, kde žijete a které, pokud teď společně všichni nezabojujeme, může být navždy poničené. Opravdu chceme ve svém městě to, co nám investor chystá?
Přijďte podpořit ty, kdož se jen nevezou a za Budyni opravdu bojují.
Pracujeme pro Vás, OPLB.