Za spolek Občané pro lepší budyňsko (dále OPLB) Vám přinášíme nejdůležitější řešené body:
1) Informace starosty o činnosti rady
Na Radě města byly řešeny tyto body, které byly následně představeny na zastupitelstvu:
a) Rada informuje o plánované výstavbě průmyslové zóny a předkládá podnikatelský záměr zastupitelstvu.
Jedná se o podnikatelský záměr společnosti DHL na logistické centrum skládající se ze tří hal.
Záměr je plánován na pozemcím přes silnici naproti firmě Rotor clip – od hlavní silnice, směrem ke kravínu až za skládku bio odpadu – viz mapa
Mapu územního plánu najdete zde.
Velikost hal by měla být cca 50 000m2 (jen pro představu velikost prodejny Kaufland je mezi 4 000-5000m2), množství kamionů denně cca 70 ks, dodávek 280 ks.
Někteří ze zastupitelů se ohradili proti tomuto záměru, ale zastupitelstvo jako celek “vzalo na vědomí” tento návrh projektu. Tedy, že dále budou s investorem jednat a investor dle svého uvážení představí kompletní záměr.
Rada města včetně starosty se ohradila, že záměru nejsou nakloněni zejména pak z důvodu zatížení obce obrovskou nákladní dopravou.
OPLB: Situaci budeme detailně sledovat, abyste i vy měli podrobné informace.
Pokud bychom se této a jakékoliv jiné podobné realizaci chtěli vyhnout, jediným řešením je změna územního plánu, tak aby došlo ke změně druhu užívání plochy z průmyslové zóny na zónu jinou např. na pozemky pro výstavbu rodinných domů.
Pokud by zde část průmyslové zóny zůstala, budeme usilovat o to, aby město kontinuálně pracovalo na úpravě územního plánu tak, aby byla vhodná primárně pro menší a střední firmy, což by mohlo podpořit zaměstnanost na Budyňsku. Velké firmy typu DHL totiž obvykle řeší obsazování pracovních míst pomocí agenturních pracovníků. My chceme práci pro místní. Druhým důvodem je, že více malých firem v průmyslové zóně je “bezpečnější” z pohledu možného ukončení činnosti. Pokud se DHL rozhodne skončit, zůstanou zde nevzhledná a nevyužitelná monstra a o práci přijdou všichni. Pokud skončí jedna z mnoha menších firem na chod zóny a zaměstnanost to nebude mít žádný vliv.
Proto navrhneme na dalším jednání Zastupitelstva města tento bod k dalšímu jednání.
b) Rada informuje o zpracování dokumentu „Rozvojové aktivity města Budyně nad Ohří“ a předává k jednání Zastupitelstvu města.
Zastupitelstvo schválilo fin.náklad na tento dokument ve výši cca 700 000,- Kč.
Návrh na zpracování dokumentu byl předložen od spol. SPF Group, která zpracovávala předchozí strategie a jiné dokumenty města.
OPLB: Chceme, aby byl dokument vypracován kvalitně a za co ekonomicky nejvýhodnějších podmínek pro město, a tak jsme doporučili, aby byly osloveny i další společnosti, které by mohly o tuto zakázku také usilovat. Zároveň se divíme tomu, že město nezpracovalo žádnou analýzu výstupu dokumentu minulého. Není k dispozici přehledné vyhodnocení toho, co se podařilo, kde je možné sledovat růst a jaké ukazatele třeba klesají. Také nabídka společnosti nebudí příliš velkou důvěru, protože obsahovala nabídku pro XY a různá další opomenutí. Podle starosty má však SPF Group “komparativní výhodu” v tom, že zpracovávala už strategický plán minulý. Zastupitelstvo zpracování dokumentu schválilo, nezbývá tedy než počkat, jestli se žádost o podání konkrétní nabídky dostane i k jiným subjektům, než pouze SPF Group.
c) Rada informuje o uzavření smlouvy se společností D.A.S.
Tato smlouva má za úkol zajistit právní zastupování pro zastupitele města, zaměstnance města a představitele města v případě např. trestního oznámení.
d) Rada informuje o výměně otopných systémů č.p 9, 109, 340, 322, 65
Mělo by dojít k výměně původních otopných systémů cca z roku 1996 za moderní plynové kotle s vyšší účinností.
OPLB se domnívá, že by mělo dojít spíš k revizi přístupu k vytápění a vůbec hospodaření s energiemi. Současná situace přitom nabízí jak možnosti financování, tak technologie, které by mohly uspořit značné finanční zdroje. Všechny zápisy z rady města naleznete zde.
2) Hospodaření města
Kromě obvyklých výdajů nás zaujala položka 3d modelu města, která bude stát 400 tisíc korun. Podle starosty jde o věrný model města v měřítku 1:250. Měl by být součástí připravované expozice a autor na něm již osm let pracuje. Samotný model by měl stát cca 250 000,-Kč, ostatní náklady jsou na osvětlení, ozvučení a jiné náležitosti.
3) Finanční dar na pomoc Ukrajině
Zastupitelstvo schválilo finanční dar pomoci Ukrajině prostřednictvím ČČK ve výši 80 000,-Kč.
4) Poskytnutí ubytování občanům z Ukrajiny
Zastupitelstvo schválilo možnost ubytování ukrajinských občanů v rekonstruované škole Nížebohy.
Měl by zde bydlet jeden český koordinátor a k dispozici bude 6 bytů pro Ukrajince.
5) Zpráva GIBS
V návaznosti na dotaz města odpověděl GIBS, že z jeho šetření Městské policie Budyně nad Ohří nevyplynulo žádné podezření na spáchání trestného činu.
6) Město plánuje v Břežanech autobusové zastávky s přechodem a napojením chodníku od mostu do
centra obce.
7) Diskuze
Jirsa – dotaz na vývozy žump z příměstských části.
Starosta: Probíhá jednání s Jatky s.r.o. o možnosti vývozu žump na jejich čističku v areálu jatek Roudnice. Službu by případně mělo provozovat město v ceně cca do 2 000,-Kč za 10m3 odpadu.
Jirsa – dotaz na změnu územního plánu Vrbka – areál bývalý vepřín.
Starosta: Na změně se pracuje a změna územního plánu postoupila od „létajícího pořizovatele“ dále.
Jirsa – dotaz na vážení popelnic
Starosta: V současné chvíli se není možné podívat na přehled, kolik kdo vyvezl odpadu, dodavatel má nefunkční systém a město z kapacitních důvodů dosud nepřipravilo “tabulku”, která má této evidenci sloužit. Jakmile bude vše připraveno a fungovat, bude mít každý občan přístup k evidenci svého odpadu.
Snášel – Proč Budyně není členem MAS Podřipsko? Bylo by možné čerpat různé prostředky na rozvoj regionu nebo třeba rozšířit nabídku příměstských táborů. Také příměstské tábory, které v Roudnici podporuje MAS Podřipsko by pro obyvatele Budyňska nebyly dvakrát dražší. Proč Budyně má vlastní MAS, která je nefunkční a k ničemu neslouží?
Starosta: Měli jsme mnoho důvodů, proč nejsme členy MAS Podřipsko. Bohužel jsme se dali dohromady s MAS Dolní Poohří (tuto MAS Budyně založila, pozn. OPLB) a členy dvou MAS být nesmíme. Tu MAS Dolní Poohří musíme nejdřív formálně zrušit a pak se musíme hlásit do jiných MASek. A myslím si, že jsou i jiné MASky, které nejsou zas až tak špatné, třeba MAS České středohoří je pro nás daleko příhodnější.
Snášel – Mohlo by město přikládat k pozvánce na jednání zastupitelstva města dokumenty, které na něm budou projednávány? Veřejnost by se s nimi mohla seznámit a přispět ke konstruktivnější debatě na zastupitelstvu.
Starosta: Když se vrátím ke konkrétní věci, pokud bychom zveřejnili požadavek na strategický rozvoj (rozvojový dokument města), tak to nepřinese nic dobrého, protože bez výkladu to nemá smysl. A kdybychom tam dali ty šedé kostky, tak byste … na sociálních sítích psali naprosté smyšleniny.
Poch: To je právě jádro problému, vy rozhodujete o tom, co zveřejníte a nezveřejníte. Vy rozhodujete o tom, co si zaslouží obyvatelé vědět a co si nezaslouží vědět.
Starosta: Takhle to říkáte špatně, já rozhoduji o tom, co se do pozvánky přidělí. To mi přináleží ze zákona o obcích. O tom jaký dokument bude k pozvánce připojen rozhoduji výhradně já.” Konec citace starosty.
Snášel poté vznesl otázku na přítomné zastupitele, jestli by některý z nich nechtěl navrhnout usnesení, aby město zveřejňovalo s pozvánkou na jednání zastupitelstva také dokumenty, které se budou projednávat. Žádný ze zastupitelů k tomu nesvolil.
Štrencl: Proč není uvedeno město v seznamu dárců na opravu kostela?
Kindl: Oprava střechy kostela je první investice po 25 letech. Pokud bychom to rozpočítali, tak tato oprava kulturní památky stála ročně 20 tisíc Kč. Uvedl příklady, kdy v jižních Čechách, nebo na Moravě docházelo průběžně k opravám kulturních památek. Také řekl: “Faráři by si také rádi opravili sami, kdyby v padesátých letech nebyli v kriminále.”
p. Štrencl reagoval: Je ostuda, že město nebylo uvedeno v seznamu dárců. Je to reklama pro město. Netahejte sem politiku, já jí sem taky netahám. Jestli chcete, tak si to můžeme vyříkat venku.
To byla taková milá tečka za jednáním zastupitelstva. Sejdeme se opět za tři měsíce, doufejme, že v přátelském duchu.
Pracujeme pro Vás
Občané pro lepší Budyňsko z.s.