Výstavbu velkokapacitního vepřína v obci Vrbka se nám podařilo společnými silami prozatím odvrátit. Děkujeme všem zúčastněným za pomoc!
ČIŽP vyrozumění
Česká inspekce životního prostředí předkládá vyrozumění k naši žádosti opětovného prošetření možného protiprávního jednání spočívajícího v pokácení dřevin a nakládání s nebezpečnými odpady, neboť se domníváme, že došlo k porušení zákona.

KHS Ústeckého kraje zastavuje demoliční práce
Demoliční práce jsou v současné době zastaveny, a to do doby vydání rozhodnutí Stavebním úřadem v Libochovicích. Celý dokument ke stažení zde.
Vrácení dokumentace Posouzení vlivu záměru na životní prostředí k přepracování a doplnění
Občané pro lepší Budyňsko svou aktivitou prostřednictvím Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje zajistili likvidaci azbestu dle zákona, tedy profesionální firmou. Před našim zásahem byla střešní eternitová krytina obsahující azbest likvidována neekologicky. oficiální zpráva ke stažení zde.
Městský úřad Libochovice poskytuje informace
Městský úřad Libochovice odbor stavebního úřadu a životního prostředí odpovídá na dotazy týkající se demoličních prací, které v současné době probíhají v areálu plánovaného záměru. Investor nemá vydané platné povolení na bourání v areálu. Celý dokument ke stažení zde.
Nákres původní a plánované zastavěné plochy v areálu

Správa a údržba silnic – tonáž mostů
Správa a údržba silnic Ústeckého kraje poskytuje informaci ohledně povolené a výhradní tonáže mostů.
Mgr. Jana Kleinerová dále dodává: „Bohužel došlo k pochybení ze strany zaměstnance SÚS, který neaktualizoval dopravní značení. Tonáže jsou platné dle mého sdělení, které vychází z poslední mostní prohlídky. Každopádně zatížitelnost mostu je nižší, než je Vámi předpokládaná dopravní zátěž vozidel.
Pro přepravy s vyšší tonáží se vydávají výjimky, což v tomto případě bude zcela vyloučeno, jelikož se bude jednat o pravidelné přepravy. Je nutné ale brát v úvahu i skutečnost, že investor dosud nepředložil zamýšlenou trasu převozů, možností přepravy v zájmovém území je několik.

Vyjádření městského úřadu ke kácení stromů
Vyjádření Městského úřadu Budyně nad Ohří ke kácení vzrostlých stromů mimo vegetační klid.

Distribuce informačních plakátů a letáků
V nejbližších dnech bude probíhat výlep plakátů na veřejných místech v Budyni nad Ohří a přilehlých obcích. Následně budou distribuovány letáky, jejichž obsah stručně informuje o záměru výstavby velkokapacitního vepřína a jeho vlivu na Budyňsko.

Připomínky občanů k záměru „Výkrm a dochov prasat – Vrbka“
Občané Budyňska připravili připomínky a rozpory k dokumentaci EIA (posouzení vlivů na životní prostředí). Ke stažení zde.
Přesměrování dopravy zajišťující provoz vepřína
Ve snaze odlehčit dopravu, která byla v projektu původně plánována přes Budyni nad Ohří, je nyní navrhována přes okolní obce viz přiložený nákres.

Zajištění bezpečného odstraňování eternitové střechy
Původní demolice eternitové střešní krytiny byla prováděna neodbornou firmou. Po apelaci na Krajskou hygienickou stanici Ústeckého kraje a trvání na zabezpečení odklízení a likvidaci dle zákonné normy, bylo majitelem objektů zajištěno profesionální vyklízení krytiny. Prostor byl označen kontrolovaným pásmem, je dohlíženo na to, aby se eternit nijak nelámal ani nepoškodil a karcinogenní azbest se v prachových částicích dále nešířil. Pracovníci v bezpečnostních oblecích opatrně sundávají střešní krytinu, ukládají do neprodyšných obalů. Prozatím však nebyl odpad odvezen. Dále budeme situaci monitorovat.


Bourání původních objektů v zemědělském areálu
V současné době se snažíme vyřešit legálnost bourání objektu ve starém areálu. Předpokládáme, že došlo k několika pochybením na straně majitele objektu, konkrétně pak v nepovoleném kácení vzrostlých stromů, neodborném shazování eternitové střešní krytiny a to vše během hnízdění jiřiček. V této záležitosti jednáme s Městským úřadem v Budyni nad Ohří, Krajským úřadem životního prostředí a zemědělství a Krajskou hygienickou stanicí Ústeckého kraje.
Odstraňování eternitové střechy: Eternit je stavební materiál tvořený cementem a vláknitým pojivem, nejčastěji azbestem, který je silně karcinogenní látka v množství 8 až 12 objemových procent. (zdroj Wikipedie)
Kácení vzrostlých stromů: Dle Vyhlášky č. 189/2013 Sb. o ochraně dřevin a povolení jejich kácení není možné kácet bez příslušného povolení dřeviny o obvodu kmene od 80 cm měřeného ve výšce 130 cm nad zemí. Kácení dřevin se provádí zpravidla v období jejich vegetačního klidu, čímž se rozumí období přirozeného útlumu fyziologických a ekologických funkcí dřeviny.
Hnízdění jiřiček: Dle zákona 114/1992§ 5a V zájmu ochrany druhů ptáků, kteří volně žijí na evropském území členských států Evropských společenství, je zakázáno úmyslné poškozování nebo ničení jejich hnízd a vajec nebo odstraňování hnízd a úmyslné vyrušování těchto ptáků, zejména během rozmnožování a odchovu mláďat.

JAK MOHU POMOCI
Abychom mohli adekvátně reagovat na proces výstavby potřebujeme odborné posudky z oborů stavebních, přírodních věd a dalších. Vážíme si rovněž každého podpisu, který přibude v naší petici, z čehož usuzujeme, že Vám není lhostejné životní prostředí, fauna ani flora na Budyňsku.
SOUDNÍ ZNALCI – Pokud jste znalec v oboru stavebním nebo silniční výstavbě a máte zkušenosti s vydáváním znaleckých posudků jste to právě Vy koho hledáme.
ODBORNÍCI PŘÍRODNÍCH VĚD – V lokalitě plánované výstavby vepřína i v blízkém okolí bylo ohledáním zjištěno několik vzácných nebo posouzení hodných druhů fauny i flóry. Hledáme odborníky na dendrologii, ornitologii, entomologii, herpetologii, fytologii, mykologii a chyropterologii.
POPIS PETICE – Výzva občanům: pokud nesouhlasíte s výstavbou vepřína, podpoře prosím svým podpisem petici, která je v papírové formě k dispozici v obchodě hned vedle pošty v Budyni nad Ohří nebo on-line verzi – zde (petice je ukončena).
OBČANSKÉ SDRUŽENÍ – Aby se zástupci Budyňských občanů mohli účastnit veškerých jednání a řízení týkajících se výstavby vepřína je potřeba založit občanské sdružení a pobírat 200 podpisů občanů Budyňska. Možnosti podepsání formulářů pro Občanské sdružení bude upřesněno.
PETICE
Areál firmy Zepos a.s. (Agro Jesenice u Prahy a.s.) v k.ú. Vrbka u Roudníčku je již dlouhodobě opuštěný a chovatelsky nevyužívaný. Společnost Agro Jesenice plánuje významné zvýšení výkrmu prasat a odchovu selat (díky dotačním titulům). Společnost sice prohlašuje chce využít opuštěné objekty v kú. Vrbka u Roudníčku, aby zde nedocházelo k chátrání a devastaci, ale plánuje provést jejich demolici a vystavět zde nový, velkokapacitní výkrmný a dochovný komplex. Plánovaná kapacita výkrmny a odchovny prasat je 6 120 kusů s tím, že roční odchov prasat bude 10 800 kusů. Kapacita nového zařízení mnohonásobně navýší kapacitu, která zde byla v minulosti. Tím zcela zásadním způsobem změní stav životního prostředí a kvalitu života v této obci. Neopominutelnou skutečností je i značný pokles ceny nemovitostí a omezení rozvoje obce.
Dotčené pozemky se nachází na samém okraji obce (vzdálenost od nejbližších staveb je méně než 200 metrů, od návsi pak 300 metrů) a tím pádem bude výstavba a provoz nových výkrmen a odchoven prasat negativně ovlivňovat život obyvatel:
- zvýšením dopravní zátěže relativně úzké komunikace III. třídy. Doprava prasat bude probíhat nákladními vozy o kapacitě 200 ks prasat. Automobily těchto rozměrů silně negativně ovlivní provoz na komunikaci III.třídy. Parametry této komunikace nejsou uzpůsobeny pro provoz tohoto typu vozidla. Severní částí obce budou také traktory často odváženy fekálie.
- zvýšená pachová zátěž. Velkokapacitní výkrmna prasat produkuje značné množství fekálií. Rozkladem fekálií a močoviny vzniká silně čpící plyn amoniak. Už při nízkých koncentracích dochází k podráždění horních cest dýchacích, při vyšších koncentracích pak k rozvoji zánětů kůže, očí a plic. Dlouhodobé působení amoniaku vede k chronickým onemocněním dýchacích cest a očí.
- hlukovou zátěží. Provoz zemědělského areálu je již dlouhodobě ukončený. Oproti současnému stavu dojde ke zvýšení hlukové zátěže obyvatel, a to jak samotným provozem nového agrokomplexu, tak i dopravou zajišťující jeho chod.
- zvýšený zdroj prachu a emisí. Provoz plánovaného velkokapacitního zařízení bude zajišťován pomocí řady motorových vozidel, ať už jde o vyvážení kejdy, či zásobování stájí.
- zvýšená spotřeba pitné vody. Vrbka se nachází v regionu, který je jedním z nejsušších v republice. Vzhledem ke klimatickým změnám je možné v budoucnosti očekávat ještě významnější propad srážkových úhrnů a tím pádem i nedostatek vody. S plánovanou výstavbou nového agrokomplexu by se spotřeba pitné vody v obci násobně zvýšila.
- kontaminace spodních vod. Plánovaný agrokomplex bude produkovat značné množství kejdy, která bude vyvážena na okolní polnosti v blízkosti obce. Při takto velkém množství kejdy a charakteru podloží (hrubozrný pískovec, niva Ohře) dojde k negativnímu ovlivnění kvality podzemních vod. Dotčené území se nachází v Chráněné oblasti přirozené akumulace vod (CHOPAV) Severočeská křída. V blízkosti obce se nachází zdroj slatiny pro nedaleké lázně v obci Mšené-lázně.
- zvýšené vibrace. Provoz plánovaného zařízení a také nákladní doprava bude způsobovat vibrace, které negativně ovlivňují životní komfort obyvatel v dotčené části obce.
- značný pokles ceny nemovitostí v obci. Vlivem provozu velkokapacitního zařízení pro odchov prasat dojde ke značnému propadu cen nemovitostí v dané lokalitě.
- znehodnocení rozvoje obce a záměrů Územního plánu. Harmonický rozvoj venkova je v ostrém kontrastu s výstavbou nového velkokapacitního zařízení na výkrm a odchov prasat. Území mezi Budyní n.O. a Vrbkou je v územním planu vymezeno pro budoucí stavební parcely pro výstavby rodinných domů. V blízkosti velkokapacitního výkrmného zařízení je však realizace tohoto záměru vyloučena.
- ruderalizace a eutrofizace vegetace v okolí. V blízkosti navrhovaného zařízení je nachází biologicky cenná území (PP Vrba 400m, PP Slatina u Vrbky 1 km), ale i celá řada dalších biologicky významných lokalit. Provoz a především vyvážení kejdy způsobí ruderalizaci a eutrofizaci širšího okolí Vrbky a tím pádem hrozí významný pokles druhové diverzity.
- změna krajinného rázu. Umístěním nové stavby dojde k významné změně stávající situace. Výstavba je plánovaná na 7568 m2, což představuje navýšení zastavěné plochy oproti současnosti o 206,3%.
Zdroj informací: Farmtec (2020). Dokumentace záměru podle přílohy č. 4 k zákonu č. 100/2001 Sb. VÝKRM A DOCHOV PRASAT- VRBKA, AGRO Jesenice u Prahy a.s.
Dále panují obavy, že v blízkosti plánované výkrmny bude následně docházet k navazujícím podnikatelským aktivitám, jako např. výstavbě bioplynových stanic. Firma již několik těchto zařízení provozuje a vzhledem k nastavení dotačních titulů je tato obava oprávněná.
Plánovaný investiční záměr společnosti Agro Jesenice povede ke značnému poklesu životního komfortu obyvatel a negativním dopadům na životní prostředí nejen Vrbce, ale v celé Budyni nad Ohří a přilehlém okolí.
S výstavbou velkokapacitního zařízení nesouhlasíme.